Místostarosta Petr Vilgus jistě nebude rád vzpomínat na letošní únorové jednání zastupitelstva Prahy 8. Jeho ambiciózní projekt, vlajková loď „osmičkových“ Zelených, Strategický plán udržitelného rozvoje (SPUR) pro roky 2017-2026 šel ke dnu jako Titanic, neboť nebyl schválen většinou zastupitelů (pro schválení SPUR nehlasovala ČSSD, koaliční partner Zelených).
Jakkoli souhlasíme s tím, že je správné, aby politici měli dlouhodobé vize překračující rámec jednoho volebního období, způsob přípravy tohoto plánu nápadně připomíná pohádku o tom, jak pejsek s kočičkou pekli dort.
Naše výhrady ke SPUR můžeme shrnout do těchto bodů:
– Dokument o 303 stranách obsahuje neuvěřitelné množství nepotřebných detailů i obecných frází okopírovaných z dokumentů OSN či vyhlášek hl. m. Prahy.
– Do „Týmu pro tvorbu strategie“, který měl na starosti zpracování finální podoby SPUR, nebyli připuštěni žádní zástupci opozice, přestože jsme o otevření tohoto týmu pro opozici výslovně žádali.
– Zájem a účast obyvatel na „kulatých stolech“ (kde měli občané možnost zapojit se do přípravy SPUR) byla minimální – šlo o pouhých 222 občanů, což činí 0,215 procent obyvatel Prahy 8. O reprezentativní vzorek se tedy rozhodně nejedná.
– Výběr stěžejních témat neodráží objektivně názory občanů, nýbrž reflektuje politická stanoviska koalice (ANO-ČSSD- KSČM-SZ). Ve SPUR se například vůbec neobjevuje názor, že by bylo záhodno dostavět novou radnici na Palmovce.
– V případě Libeňského mostu SPUR vůbec nereflektuje fakt, že jak na úrovni MČ Praha 8, tak na úrovni pražského magistrátu převážil názor, že Libeňský most není účelné rozšiřovat, a naopak konstatuje, že by k jeho rozšíření mělo dojít.
Podle našeho názoru by SPUR měl obsahovat pouze několik prioritních cílů v klíčových oblastech, které jsou v souladu s plány magistrátu a které jsou reálně uskutečnitelné. Tyto prioritní cíle by měly být zároveň i vázány na rozpočet městské části a výhled do budoucnosti. Pokud to tak není, je strategický plán pouze dokument k umístění do šuplíku a zároveň jsou to i vyhozené finanční prostředky. Místostarosta Vilgus vzpourou koaličních zastupitelů z ČSSD přišel nejen o svůj strategický sen, ale i o možnost postupu městské části do kategorie B “Zdravých měst”, která je právě podmíněna schválením SPUR. Vzhledem k tomu, že Agenda 21 je jeho hlavní pracovní a rozpočtovou náplní, nezbyde mu, než nějakou žádoucí protislužbou uchlácholit koaliční ČSSD, neboť podporu opozice očekávat rozhodně nemůže. Necháme se překvapit, co zajímavého vymyslí.
Petra Hainzová a Tomáš Tatranský
zastupitelé MČ Praha 8