Tomáš Tatranský v rubrice Fórum odpovídá na otázku “Finanční gramotnost je dnes důležitým celospolečenským tématem, ve kterém se angažuje stát a spotřebitelské instituce na jedné straně a soukromé společnosti na druhé. Jakým způsobem by se v této oblasti měla angažovat městská část a komunální sféra?”
I zde platí, že příklady táhnou
Nedávno jsem se pousmál nad tímto vtipem: „Ty nejlepší věci jsou zadarmo: například láska, úsměv, dotace.“ Věřím, že čtenáři těchto řádků jsou natolik finančně gramotní, že si uvědomují, že aby někdo peníze mohl dostat, musel je předtím někdo jiný vydělat prací (případně si je půjčit); nicméně připouštím, že finanční gramotnosti není nikdy dost, a to zvlášť u nás, kde finanční mentalita minimálně dvou dosud žijících generací byla zdeformována ekonomicky nefunkčním „reálným socialismem“.
Pokud jde o finanční gramotnost mladých generací, situace se postupně zlepšuje ve školních vzdělávacích programech a snad i v rodinách. Finanční návyky lidé získávají primárně od svých rodičů, teprve později mají šanci své pohledy na tuto věc i svou praxi korigovat tím, že nacházejí další informace, vzory a příklady. Platí tedy, že skupinou s největšími rezervami v této oblasti jsou senioři, a stát na všech úrovních by tudíž při své snaze zvyšovat finanční gramotnost občanů měl cílit zejména na ně, například vhodnou osvětovou kampaní demaskující neetické strategie tzv. šmejdů.
Finančně gramotný člověk je mimo jiné schopen rozpoznávat manipulativní marketingové techniky ve sféře finančních, zejména bankovních (neřku-li lichvářských) produktů, což předpokládá schopnost racionálně pracovat s informacemi a rozhodovat se pouze na základě informací kompletních a relevantních. Z toho vyplývá, že finančně gramotný člověk je imunní vůči manipulacím obecně, včetně manipulací politiků. Takový člověk se tedy například při volební kampani nenechá opít rohlíkem ani koblihou.
Tomáš Tatranský
zastupitel MČ Praha 8 za TOP 09