Nejnovější nápad ministryně práce a sociálních věcí může být rozhodně zajímavým okořeněním sousedských vztahů.
Podle jejího čerstvého návrhu vznikne nová povinnost při pronájmu svého vlastního bytu. Pokud návrh projde, budete muset žádat své sousedy, zda souhlasí s pronájem vašeho bytu. Dokonce navrhuje, aby ostatní majitelé bytů mohli rozhodovat i o tom, kdo se stane novým členem společenství vlastníků, v podstatě tedy i o novém kupci.
Paní ministryně Marksová (ČSSD) chce tímto způsobem sice řešit problematické soužití nepřizpůsobivých spoluobčanů se svými sousedy, nicméně i tentokrát šlápla vedle.
Podle jejího návrhu se Váš soused stane vlastně takovým novým kádrovákem. Není zatím jasné, jestli se to má týkat pouze sousedů z přilehlých bytů nebo úplně všech sousedů. V případě velkých domů se stovkami partají, je představa, že byste při potenciálním pronájmu vlastního majetku žádali kupříkladu sto padesát vlastníků sousedních bytů o souhlas, dosti bizarní. Avšak očekávat od naší agrosocialistické vlády nějaké úlevy moc nelze. Když povolení, tak přeci od všech!
Jen co paní ministryně vypustila tento nápad do světa, přispěchal ji na pomoc její stranický kolega a zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Jemu se nápad naopak líbí. Což o to, jemu se totiž vždy líbilo omezovat na právech určitou skupinu lidí, byl dlouholetým zastáncem tzv. regulovaného nájemného a toto omezení nakládání se soukromým majetkem pod pláštíkem dobra hájil dobrých 15 let.
Otázkou samozřejmě je, zda je návrh vůbec v souladu s ústavním právem na soukromé vlastnictví. Ale to není to hlavní. Všichni víme, jak jsou mezilidské vztahy komplikované. Klidně může dojít k situaci, kdy máte třeba neutěšené vztahy s nějakým svým sousedem a on se vám pomstí tím, že nebudete moci nakládat se svým vlastním, několikrát zdaněným majetkem.
Při cestě za vyšším dobrem se tak vytváří zase nové povinnosti. Ty postihnou opět tu skupinu lidí, která doteď nepotřebovala, aby jim stát řešil jejich soukromé záležitosti. Nejenom tímto nápadem našeho osvíceného ministerstva se zdá, že se mílovými kroky vracíme do dob minulých. Šmírování, regulace, kontrola a „práskání.“
A tak, vzhledem k nápadům, které poslední dobou chrlí, by možná bylo na místě, aby se Ministerstvo práce a sociálních věcí přejmenovalo na Ministerstvo práce a sociálního inženýrství – minimálně po dobu vedení současné ministryně.
Tomáš Slabihoudek, zastupitel a místopředseda TOP 09 Praha 8,